Logo-spinner

Morskie Oko

Opis miejsca

Morskie Oko (słow. Morské oko, niem. Fischsee, Meerauge, węg. Halas-tó) – jest to największe jezioro w Polskich Tatrach. Położone na wysokości 1395 m n.p.m. w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów. Nieco wyżej, bo na wysokości 1405 m n.p.m. znajduje się zabytkowe i jedeno z najstarszych i najpiękniejszych schronisk tatrzańskich im. Stanisława Staszica.

  • Powierzchnia: 34,93 ha
  • Długość: 862 m
  • Szerokość: 568 m
  • Głębokość maksymalna: 51,8 m

Jezioro pochodzenia o charakterze karowo-morenowym, które wypełnia wydrążoną przez lodowce misę skalną. Jezioro otaczają piękne głazy, do okoła rośnie kosodrzwina, a w niej okazałe limby. Woda ma barwę IV stopnia według skali Forela-Ulego, czyli barwa ziolona. Przejrzystość ocenia się na 11-14 m.
Niewielu turystów wie, że jezioro zwane było dawniej przez miejscowych górali Białym stawem. Nazwa 'Morskie Oko' pochodzi od niemieckich osadników ze Spiszu. Ciekawostką jest to, iż Morskie Oko przybierało jeszcze 2 nazwy: Rybie Jezioro oraz Rybi Staw.

Idealne miejsce na zdjęcia ślubne jaki i te do rodzinnego albumu. Łatwe dojście do jeziora sprawia, że jest jednym z obowiązkowych miejsc wizyt każdego turysty.

Nie zapomnij wziąć aparatu i pstryknąć niezapomnianą sesje zdjęciową.

Informacje o miejscu
Adres: Stare Schronisko nad Morskim Okiem, 34-500 Zakopane, Polska
Szerokość geograficzna: 49.1971411
Długość geograficzna: 20.07008689999998
Województwo: małopolskie
Autor: Paweł Rejowski
Kategoria: natura/krajobrazy jeziora/stawy/rzeki góry
Galeria