Logo-spinner

Krzyżtopór sesja ślubna

Opis miejsca

Zamek Krzyżtopór znajduje się w miejscowości Ujazd w powiecie opatowskim, w województwie świętokrzyskim. Ta rezydencja pałacowa powstała w latach 1627 - 1644 i była największa w Europie, przed powstaniem Wersalu. Powierzchnia zamku wynosi 1,3 hektara, a ogrody przyległe do budowli 1,6 hektara.

Niestety zamek jest mocno zniszczony i ma status trwałej ruiny, ale pomimo tego, jest uznawany za zabytek klasy międzynarodowej. Zbudowany został w stylu palazzo in fortezza - co znaczy, że rezydencja pałacowa ma cechy obronne. Posiada bastiony, fosę i inne ślady świadczące o umocnieniach. Na bramie wjazdowej wisi Krzyż, jako symbol wiary i Topór - herb Ossolińskich (ród budowniczego zamku).

Zamek przyciąga zwiedzających swoim ciekawie zachowanym wyglądem. Ponadto organizowane są tam festiwale, turnieje, spotkania dla dzieci i młodzieży i inne zabawy w czasie majówki, wakacji i ferii zimowych.

Zamek można zwiedzać zarówno w dzień jak i w nocy. Trzeba jednak pamiętać że nocne zwiedzanie odbywać się może jedynie z usługą przewodnika, w celach bezpieczeństwa.

Informacje o miejscu
Adres: Ujazd 73, 27-570 Ujazd, Polska
Szerokość geograficzna: 50.71407130000001
Długość geograficzna: 21.310466200000064
Województwo: świętokrzyskie
Autor: Karol Kępa
Kategoria: zabytki
Galeria