Logo-spinner

Zamek Iłża

Opis miejsca

Zamek w Iłży, mieście położonym w południowej części województwa mazowieckiego jest ze względu na swoje niewątpliwe walory historyczne miejscem godnym odwiedzenia. Zamek ten został wybudowany zdaniem historyków w pierwszej połowie XIV wieku i pełnił funkcję siedziby biskupów krakowskich.

 

Przez około 500 lat stał niewzruszeni, niestety podczas walk z konfederacją barską uległ poważnym uszkodzeniom, które przez panujący ówcześnie w Rzeczpospolitej zamęt nigdy nie został w pełni naprawiony. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie ruiny, które jednak zostały zabezpieczone przez odpowiednie służby i sa otwarte dla zwiedzających. W ruinach zamku każdego roku odbywają się różnego rodzaju imprezy, min. słynne turnieje rycerskie, podczas których każdy miłośnik historii znajdzie coś dla siebie.

 

Ruiny zamku w Iłży dostarczają także niebywałych wrażeń estetycznych nocą, kiedy są pięknie oświetlone przez znajdujące się u podnóża ruin zamku reflektory, które nadają zamkowi magiczny wręcz charakter. 

Informacje o miejscu
Adres: Zamek, Podzamcze, 27-100 Iłża, Polska
Szerokość geograficzna: 51.1621971
Długość geograficzna: 21.24083310000003
Województwo: mazowieckie
Autor: Karol Kępa
Kategoria: zabytki
Galeria