Logo-spinner
Blog

15 pytań, które powinniście zadać fotografowi ślubnemu

15 pytań, które powinniście zadać fotografowi ślubnemu

Jeżeli jeszcze nie wybraliście fotografa na swój ślub, to przed wami niezwykle trudny wybór.
Gdy jednak już przygotujecie listę potencjalnych fotografów, z którymi będziecie gotowi nawiązać współpracę, powinniście pomyśleć o tym, aby zadać im następujące 15 pytań.

Czy będzie Pan dostępny w dniu naszego ślubu?
To powinno być pierwsze pytanie, jakie zadacie. Jeżeli fotograf nie jest dostępny w dniu waszego ślubu, możecie od razu skreślić go z listy.

Jaki jest Pana styl fotograficzny?
Każdy fotograf, niezależnie od tego czy jest to fotograf ślubny czy też fotograf dzikich zwierząt, ma swój własny styl. Styl fotografa powinien pasować do waszych wizji fotografii ślubnych. Nie ma sensu zatrudniania fotografa, który specjalizuje się w pozowanych zdjęciach, jeżeli wolicie naturalny styl i na odwrót.
Oczywiście zanim zadzwonicie do waszego potencjalnego fotografa ślubnego, powinniście sprawdzić jego stronę internetową, o ile taką posiada.

Czy to Pan będzie fotografował nasz ślub?
Czasami zdarza się, że fotograf, z którym rozmawiacie, nie będzie fotografem, który będzie świadczył usługę, więc koniecznie zapytajcie osobę, z którą rozmawiacie, czy to ona będzie fotografem na waszym ślubie.
Jeżeli to nie jest ta sama osoba, poproście o spotkanie z właściwą osobą jeszcze przed ceremonią. Nie ma nic gorszego niż praca przez około 18 godzin w tak ważnym dla was dniu z osobą, która wam nie odpowiada.

Jakie ma Pan doświadczenie?
Fotografowie są artystami, więc nie potrzebują szkoleń. Niezbędne są za to talent i sprawne oko. Jednak im bogatsze doświadczenie fotografa, tym większa szansa na to, że będziecie zadowoleni z końcowych rezultatów jego pracy. Ważne jest też to, aby zapytać fotografa ile razy pracował na ślubie, ponieważ jest to szczególny rodzaj fotografii, a przecież nie chcecie, żeby fotograf przegapił kluczowe momenty.

Ilu fotografów będzie pracować na ślubie?
Oczywiście im więcej fotografów, tym więcej zdjęć, ale powinniście się zastanowić czy chcecie mieć dużo zdjęć, czy raczej chcecie się skupić na kluczowych momentach.
Jest to sprawa bardzo indywidualna, ale powinniście wiedzieć, a także zadecydować, ilu fotografów będzie na waszym ślubie, bo od tego zależy również ile będziecie musieli zapłacić za tę usługę.
Zazwyczaj jednak jest tylko jeden fotograf i jego asystent.

Czy są jakieś dodatkowe koszty?
Większość fotografów ślubnych oferuje szeroki wachlarz usług w przeróżnych cenach, jednak zawsze warto zapytać, czy mogą nagle pojawić się jakieś dodatkowe koszty, a jeżeli tak, to za co i jakie.

Jak Pan będzie ubrany w tym dniu?
To ważne, aby fotografowie ślubni dopasowali się ubraniem do tego dnia i nie rozpraszali ani pary młodej, ani gości.
Większość fotografów ślubnych ubiera się bardzo konserwatywnie, jednak jeżeli macie jakieś sugestie, co do ich ubioru, powinniście im o tym powiedzieć przed ślubem.

Jaka jest Pana polityka anulacji lub reklamacji?
Nikt nie lubi myśleć o najgorszym, ale warto zapytać fotografa, co stanie się z zaliczką w przypadku anulowania lub przełożenia uroczystości na późniejszy termin.

Co dokładnie będzie Pan fotografował?
Co jest dla was ważne jeżeli chodzi o fotografię ślubną? Upewnijcie się, że porozmawiacie z fotografem o tym, co zdecydowanie powinien uchwycić na zdjęciach.

Jak długo trzeba będzie czekać na zdjęcia?
Zależnie od tego, co zamówiliście, czas otrzymania zdjęć ślubnych może wynosić od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Jeżeli zamawiacie album ze zdjęciami, czas oczekiwania może się wydłużyć nawet do trzech miesięcy.

Co dokładnie dostaniemy?
Dowiedzcie się, co dokładnie dostaniecie – jakie zdjęcia i w jakim formacie. Jeżeli oferta zawiera album, dowiedzcie
się jaki format będzie miał album i ile będzie stron.

Czy zachowa Pan kopię zapasową zdjęć?
Zapytaj fotografa o to, w jaki sposób przechowuje zdjęcia.

Czy współpracował Pan już z kamerzystą X?
Jeżeli macie już zarezerwowanego kamerzystę, zapytajcie fotografa, czy już kiedyś z nim pracował. Jeżeli tak, to znaczy, że prawdopodobnie współpraca między nimi przebiegnie pomyślnie. Natomiast jeżeli wcześniej razem nie pracowali, daj im do siebie kontakt, aby mogli omówić szczegóły jeżeli to konieczne.

Czy pracował Pan już w miejscu X?
To ważne pytanie, ponieważ jeżeli fotograf pracował już na waszej sali ślubnej, to będzie wiedział, gdzie może zrobić najlepsze zdjęcia oraz jak pracuje światło w różnych porach dnia, co przełoży się na lepsze zdjęcia.

Czy wrzuci Pan nasze zdjęcia do Internetu?
Nie każdy chce się dzielić swoimi zdjęciami ślubnymi ze światem, więc jeżeli wy tego nie chcecie, powinniście o tym powiedzieć fotografowi odpowiednio wcześnie.