Logo-spinner
Blog

DJ czy zespół weselny?

DJ czy zespół weselny?

Każda para przed swoim ślubem stoi przed wieloma dylematami dotyczącymi jak ma wyglądać ten jedyny, wyjątkowy dzień. Jednym z nich, oprócz wyboru fotografa lub sali weselnej, jest decyzja czy gościom czas ma umilać DJ, czy zespół weselny. Ile osób zapytamy, tyle opinii, więc jak podjąć właściwą decyzję?

 

Opinia rodziców

Kiedy przychodzi do organizacji wesela nie da się uniknąć ingerencji rodziców państwa młodych w przygotowania weselne. Nie warto od razu podchodzić negatywnie do każdej rady, ale jednocześnie pamiętać, że to jest nasze święto i to my mamy czuć się dobrze. Jeżeli w kwestii zapraszania gości, przeważnie musimy zdać się na sugestie rodziców, to jak podejść do rad odnośnie wyboru pomiędzy DJ-em, a zespołem?

Na pewno w przeważającej większości rodzice zawsze będą za wyborem zespołu muzycznego, niechętnie podchodząc do muzyki niegranej na żywo. Nie ma co się im dziwić, jeszcze raptem kilkanaście lat temu trudno było wyobrazić sobie, że na przyjęciu weselnym muzyka jest "grana z komputera".

W rozmowach z rodzicami, jeżeli chcemy, aby na naszym weselu muzyka była grana przez DJ, warto przypomnieć wesela, na których za oprawę muzyczną odpowiedzialny był DJ. Oczywiście pamiętajmy, aby te wspomnienia były udane, jednocześnie punktujmy wieczory, w których niekoniecznie zespół weselny "dawał radę" i niewielu gości miało chęć na zabawę. Warto też wysłuchać drugiej strony, może rodzice byli na takim weselu, na którym zespół sprawdził się, a goście w samych pozytywach wypowiadali się o muzyce. Jeżeli nie do końca ufacie gustowi muzycznemu rodziców, możecie łatwo zweryfikować czy spodoba wam się muzyka jaką gra zespół. Obecnie praktycznie każdy zespół ma na swoich stronach internetowych dema własnych utworów do odsłuchania, może krótki fragment przekona nas lub odstraszy.

 

DJ nie fałszuje, zespół nie zawsze.

Argument ten jest często przywoływany na korzyść wyboru DJ-a na przyjęcie weselne. Zapewne każdy z nas choć raz był na weselu, którego nie wspomina zbyt dobrze ze względu na zespół. Przede wszystkim nie każdy wykonawca w zespole potrafi "udźwignąć" śpiewany repertuar lub zbyt chętnie sięga po alkohol. Brak dobrej muzyki potrafi położyć nawet najlepiej zorganizowane wieczory, a brak gości na parkiecie to największy koszmar dla państwa młodych. O ile każdy zapomina niezbyt smaczne jedzenie, to w przypadku przesiedzenia przy stoliku większość wieczoru,  puszczenie tego w niepamięć może nie być już takie łatwe.

Kolejną zaletą DJ-a jest możliwość przygotowania wcześniej listy utworów muzycznych, które chcemy usłyszeć na naszym weselu. Ewentualnie zawsze mamy możliwość podejścia do DJ-a i poproszenia go o konkretny utwór. Należy jednak pamiętać, aby dobrze wyważyć ilość granej muzyki wymuszonej przez gości z tą wybraną przez DJ-a i nie obrażać się, jeżeli DJ nie zawsze spełni nasze prośby.

Oczywiście o dowolny utwór możemy także poprosić wokalistę w zespole muzycznym. Jednak nie zawsze zna on dany utwór, w szczególności anglojęzyczny lub po prostu jego warunki wokalne nie pozwalają na dobre wykonanie tego utworu.

 

"Znowu przerwa, a chcieliśmy potańczyć"

Czytając ten tekst na pewno przez moment mogliście się uśmiechnąć. Czasem przerwy zespołów muzycznych mogą nie jednych gości lub młodych wyprowadzić z równowagi. Zdarzyło mi się być na weselu, na którym prawie doszło do bójki z powodu zbyt częstych "odpoczynków" zespołu. Oczywiście trzeba pamiętać, że granie i śpiewanie jest bardzo męczącą pracą, jednak niektóre zespoły po prostu tego nadużywają. Doskonale wiedzą, że nie bardzo mamy argumenty, aby wymusić na nich większe zaangażowanie.

Oczywiście DJ także robi przerwy, jednak jego praca związana jest z mniejszymi obciążeniami, przez co przerw jest mniej. Jednak wystarczy trafić na zespół muzyczny z odpowiednim podejściem, aby nie było z tym problemu.

 

Oczepiny

Dla niektórych zmora każdego wesela, dla innych moment, na który czekają cały wieczór. Nie ma co się oszukiwać, udane oczepiny zależą przede wszystkim od wodzireja, które je przygotował i będzie prowadził. Nie ważne czy będzie to DJ czy ktoś z zespołu. Wokalista, który ma wspaniały głos, może okazać się nieśmiałym prowadzącym oczepiny, a milczący DJ duszą towarzystwa i odwrotnie. Najważniejsze aby przed weselem omówić czego oczekujemy na oczepinach, żeby nie być zaskoczonym niektórymi "atrakcjami".  Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której możemy się poczuć skrępowani lub zażenowani.

 

Czyli DJ czy zespół?

Jeżeli na spokojnie zastanowimy się bezpieczniejszą opcją jest wybór DJ-a. Jeżeli jednak przyłożymy się do wyszukania dobrego zespołu też na pewno nie będziemy żałować. Moim zdaniem nic nie zastąpi muzyki granej na żywo i zawsze fajny band będzie zapamiętany bardziej niż DJ.

Jeżeli macie taką możliwość to  najlepiej popytać wśród znajomych o wesela, na których dobrze się bawili i zdobyć płyty z nagraniami, aby wyrobić sobie własną opinie na temat Dja lub zespołu. Na pewno to ułatwi nam decyzję, a przede wszystkim pozwoli uniknąć wpadki.